ענן היברידי

ענן היברידי מבוסס על שירותי מיחשוב משולבים, אשר מורכבים משני עננים או יותר - פרטי וציבורי -  שמהווים יישויות מיחשוב עצמאיות. שילובם למבנה היברידי מאפשר צירוף יתרונות של כל אחת מהתצורות, ומיזעור האתגרים שמאפיינים כל אחד מהעננים הקלאסיים.
חברת גרטנר מגדירה את הענן ההיברידי כשירות מיחשוב ענן אשר משלב בין ארכיטקטורת הענן הציבורי לארכיטקטורת הענן הפרטי, ומקורו בספקי שירות שונים. שירות הענן ההיברידי חוצה את הגבולות המוגדרים של ספק השירות, ולא ניתן לסווגו לקטגוריה מובחנת אחת בלבד (ציבורי/פרטי), כך שבאמצעות צבירת משאבים, אינטגרציה או התאמה אישית לענן נוסף, הוא מאפשר להרחיב את תכלית כל אחת מהתצורות הנפרדות.
ארגונים שונים עושים שימושים מגוונים בתשתיות ענן היברידיות. לדוגמה, ארגון עשוי לבחור לאחסן מידע פיננסי רגיש ונתוני לקוחות על גבי תשתית פנימית, באפליקציה שיושבת על הענן הפרטי של הארגון, ולחבר את האפליקציה למערכת ניהול לקוחות CRM שמתופעלת כולה על גבי הענן הציבורי, במודל תוכנה-כשירות (Saas). מודל היברידי זה מרחיב את יכולותיו של הארגון ומאפשר לו לעשות שימוש מושכל בתשתיות ציבוריות רק עבור נתונים נבחרים של לקוחותיו.
דוגמה נוספת: ארגונים מבוזרים גיאוגרפית (בסניפים) אשר מאמצים טופלוגיית ענן היברידי עבור מערכת הטלפוניה שלהם, מתקינים שרת תקשורת בכל אחד מסניפיהם - שמתפקד באופן עצמאי כחלק מהענן הציבורי. הטופולוגיה ההיברידית במקרה הזה משאירה את החלק הפונקציונלי (החיבור לטלפונים ולחלק מתשתיות התקשורת) בחצר הארגון, ואת החלק הריכוזי (הניהול והבקרה של המערכת) אצל ספק השירות. כך יכול הארגון לנהל את מערכת התקשורת במרוכז במקום אחד (שלוחות, דוחו"ת, BI) תוך כדי סינכרון וגיבוי באמצעות חיבור כל אחד מהשרתים הפרטיים - לענן הציבורי אשר בחוות השרתים של ספק השירות.

Hybrid _cloud _combo (1) (2)

שימוש נוסף בתשתית ענן היברידית הוא בגיחות נקודתיות לצרכי הרחבת משאבי מיחשוב יומיומיים אשר אינם זמינים עבורו מהענן הפרטי שברשותו. החיבור ההיברידי מאפשר לארגון לנקוט בפעולת הרחבה זמנית של משאבי המיחשוב של הענן הפרטי שבבעלותו, וע"י חבירה לתשתית הציבורית - לקבל מענה מיידי לצרכיו רק בעת שמשאביו הפרטיים מתקרבים למיצוי. 

היתרון הבולט בשיטת מיצוי המשאבים הוא בכך שהארגון משלם רק עבור משאבי המיחשוב הנוספים להם הוא נזקק, רק כאשר יש לו בהם צורך ולא באופן קבוע. כך, ארגונים יכולים לתחזק תשתית מיחשוב מקומית שנותנת להם מענה להיקפי עבודה ממוצעים, ולהשתמש במשאבי הענן הציבורי בזמנים בהם חלה עלייה בפעילות.
כמו כן, אימוץ הגישה ההיברידית מאפשרת לארגון להשתמש בתשתית הפרטית כאמצעי לגיבוי נתונים ואפליקציות, ולעבור באופן אוטומטי לתשתית הענן הציבורי בעת נפילה או קטיעה של התשתית הפיזית, ללא כל הפרעה לסדר יומו של משתמש הקצה.
אימוץ הגישה ההיברידית עבור אירגונים תלוי בגורמים שונים כמו רמת אבטחת המידע, דרישות התאמה רגולטוריות, רמת השליטה שהארגון זקוק לה על הנתונים ורמת השימושיות באפליקציות ארגוניות.